تولید پروفیل یو پی وی سی

فهرست مطالب

تولید پروفیل یو پی وی سی چگونه انجام می شود و چه مراحلی دارد؟

تولید پروفیل یو پی وی سی، امروزه در شرکت‌های پروفیل‌سازی رواج یافته است. دلیل این موضوع، افزایش علاقه به استفاده از پروفیل یو پی وی سی و کاربردهای فراوان آن است. تولید پروفیل یو پی وی سی، یکی از کاربردی‌ترین تولیدات در صنعت ساختمان‌سازی و ماشین‌سازی به‌شمار می‌رود. تولید پروفیل یو پی وی سی، به نفع محیط زیست بوده و آلودگی‌های ساخت و ساز را به حداقل رسانده است. در صنعت ساختمان‌سازی از پروفیل یو پی وی سی، برای ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود. پروفیل یو پی وی سی، از بهینه‌سازی پروفیل پی وی سی تولید می‌شود. این پروفیل نسبت به پروفیل پی وی سی، مقاومت و کارآیی بیشتری دارد. در حقیقت، تولید پروفیل یو پی وی سی با ماده اولیه پلی وینیل کلراید آغاز می‌شود. در این مقاله به صورت مفصل توضیح داده‌ایم چگونه از دستگاه اکسترودر و میکسر، برای تولید پروفیل یو پی وی سی استفاده می‌شود. همچنین سعی کردیم تا هر آنچه که در رابطه با تولید پروفیل یو پی وی سی نیاز است به شما بگوییم. پس تا انتها با ویتا نوا همراه باشید.

تولید پروفیل یو پی وی سی در سایت ویتا نوا

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در زمینه حمایت از محیط زیست در جریان است، جلوگیری از هدررفت هرگونه انرژی است. برای این که بتوانیم از هدررفت انرژی جلوگیری کنیم، باید به نوع ساختمان‌سازی دقت کنیم. ساختمانی بهینه ساخته می‌شود که از مواد اولیه مرغوب ساخته شده باشد. باید دقت کنید که در ساخت ساختمان از چه مصالحی استفاده می‌شود. مصالحی که به صورت صحیح و مرغوب تولید نشده باشند، می‌توانند هدررفت انرژی را در ساختمان شما افزایش دهند. از جمله مهم‌ترین مصالحی که در زمینه جلوگیری از هدررفت انرژی کاربردی است، پروفیل‌های در و پنجره است.

اگر در و پنجره منزل شما با پروفیل مرغوب ساخته نشده باشد، سهم زیادی در هدررفت انرژی دارد. برای این منظور، باید حتما از پروفیل upvc برای درب و پنجره‌های ساختمان بهره بگیرید. پروفیل upvc، عایق بسیار عالی برای حرارت و صوت است. از همین رو، تولید پروفیل یو پی وی سی، با هدف عایق‌سازی صحیح درب و پنجره ساختمان آغاز می‌شود.

تولید پروفیل یو پی وی سی در سایت ویتا نوا، طی مراحل خاصی انجام می‌شود. برای تولید پروفیل upvc، حتما باید ماده اولیه‌ای با کیفیت تهیه کرد. خوب است بدانید که تولید پروفیل یو پی وی سی در سایت ویتا نوا با مرغوب‌ترین نوع پلی وینیل کلراید انجام می‌شود.

قیمت پروفیل یو پی وی سی
پروفیل میانی

تولید پروفیل یو پی وی سی به چه صورت است؟

فرایند تولید پروفیل upvc در سه مرحله تکمیل می‌شود. مرحله اول شامل میکس مواد اولیه و مرحله دوم شامل عبور مواد از دستگاه اکسترود است. مرحله سوم با خنک‌سازی خمیر تولید پروفیل یو پی وی سی، به پایان می‌رسد. در ادامه این مقاله از سایت ویتا نوا، به شرح دو مرحله یادشده پرداخته‌ایم.  

میکس مواد اولیه تولید پروفیل یو پی وی سی

مرحله اول در ساخت پروفیل ها به میکس مواد اولیه تولید اختصاص دارد. در این مرحله مواد اولیه ذکر شده با میکسر و دستگاه های مخصوص مخلوط می شود. مواد اولیه در دمای مشخصی توسط دستگاه میکس می شوند و سپس برای هم دما شدند با محیط و پیش از قالب گیری به مدت ۲۴ ساعت به مخازن مشخصی انتقال داده می شوند.

اکستروژن مواد اولیه تولید پروفیل Upvc

اکسترژن مرحله دوم از کل فرایند تولید پروفیل های UPVC می باشد. در این مرحله مواد اولیه میکس شده پس از سرد شدن وارد دستگاه اکستروژن می شوند.

ساختار داخلی دستگاه اکستروژن شامل چرخ دنده هایی است که مواد را در دمای معین به سمت جلو حرکت می دهد تا یک ماده خمیری شکل و کاملا یکدست ایجاد شود.

تشکیل قالب

در انتهای دستگاه اکسترودر یک قالب با شکل مشخص, (با توجه به نوع شکل نهایی پروفیل ها) نصب شده است. مواد خمیری ایجاد شده در دستگاه اکسترودر توسط چرخ دنده های موجود در این دستگاه به سمت جلو حرکت می کنند. در این مرحله دمای دستگاه تا ۲۰۰ درجه نیز می رسد تا به شکل پذیری و تشکیل قالب های پروفیل کمک کند. مواد اولیه پی وی سی بعد از قالب گیری وارد مرحله ی تثبیت و خنک شدن می شوند

تثبیت پروفیل ها (خنک سازی پروفیل های تولید شده)

قالب ها به دلیل دمای بالا امکان تغییر شکل دارند, لذا به خنک سازی و تثبیت نیاز دارند. فرایند خنک سازی و تثبیت در دو مرحله انجام می شود (کالیبراتور خشک و حمام آب خنک). پروفیل های پس از خروج از اکسترودر برای کاهش دما وارد دستگاه کالیبراتور می شود و پس از تثبیت اولیه با حمام آب خنک کاملا مستحکم می شو و شکل دائمی خود را پیدا می کند

در آخرین مرحله از تولید پروفیل یو پی وی سی، آب باقیمانده روی پروفیل خشک می‌شود. برای اینکه پروفیل در دسته‌بندی مناسبی به‌فروش برسد، تاریخ و ساعت دقیق تولید و همچنین برند، توسط جت پرینتر روی آن چاپ می‌شود. سپس پروفیل بسته‌بندی شده و روی آن لیبل مشخصات نصب می‌شود. به این ترتیب، مراحل تولید پروفیل یو پی وی سی به پایان می‌رسد.

پروفیل لوله و پروفیل اتصالات لوله
قیمت پروفیل یو پی وی سی
پروفیل پنل

تفاوت تولید پروفیل پی وی سی و یو پی وی سی در چیست؟

وقتی که نام پروفیل pvc و پروفیل upvc را می‌شنوید، شاید تفاوت چندانی میان این دو ماده احساس نکنید. ماده pvc همان پلی وینیل کلراید است. در صورتی که این ماده کمی بهینه‌سازی شود، به پلی وینیل کلراید پلاستیک نشده یا upvc تبدیل می‌شود. اما همین بهینه‌سازی، تفاوت‌های زیادی را میان این دو ماده پدید می‌آورد. از جمله مزایای تولید پروفیل upvc در برابر تولید پروفیل پی وی سی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر آب و آتش
 • پوسیدگی و زنگ‌زدگی بسیار کم
 • قابل بازیافت بودن و دوست‌دار محیط زیست
 • عدم تغییر رنگ در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید
 • نظافت آسان
 • عایق حرارتی
 • عمر طولانی
 • عایق صوتی
 • وزن سبک
 • جذابیت ظاهری بالا
 • قیمت مناسب

تفاوت تولید پروفیل پی وی سی و تولید پروفیل یو پی وی سی در فرمولاسیون

پروفیل pvc، یک پلیمر پلاستیکی پرکاربرد در سراسر دنیا به شمار می‌رود. این پروفیل از پلیمریزاسیون منومر وینیل کلراید تشکیل شده و شامل ۴۳% وینیل و ۵۷% کلر است. دمای پلیمریزاسیون پروفیل pvc بین ۴۵ تا ۷۵ درجه سانتی‌گراد است. ماده حاصله به صورت جامد پودر یا گرانول سفید است. حاصل تولید پروفیل پی وی سی، دو دسته پی وی سی نرم و پی وی سی سخت است.

پی وی سی سخت همان پروفیل یو پی وی سی (Unplasticized PVC) است. این پروفیل از مشتقات نفت، گاز و سنگ نمک بوده و حاوی کلسیم و روی است. عمده ترکیب شیمیایی در تولید پروفیل یو ‌پی ‌وی ‌سی، عناصر کلر، کربن و هیدروژن هستند. در فرمولاسیون تولید پروفیل upvc از نرم‌کننده و سرب استفاده نشده است. پس از طی مراحل تولید پروفیل یو پی وی سی پودری سفید رنگ حاصل می‌شود.

نحوه تولید پروفیل upvc در سایت ویتا نوا

نحوه تولید پروفیل upvc در سایت ویتا نوا، همان روشی است که در قسمت‌های قبلی توضیح داده شد. از جمله مراحل تولید پروفیل یو پی وی سی در سایت ویتا نوا می‌توان به میکس کردن، اکسترود و قالب‌گیری اشاره کرد. در این گروه تولیدی، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده upvc در ایران ، انواع پروفیل یو پی وی سی، در سایزها، ابعاد و اشکال مختلف تولید می‌شوند. تولید پروفیل یو پی وی سی در گروه تولید ویتا نوا با رعایت تمامی استاندارها انجام می‌شود.

علاوه‌بر توجه به استانداردها، باید به موارد دیگری نیز در تولید پروفیل یو پی وی سی دقت کرد. از جمله این موارد می‌توان به وزن پروفیل، ابعاد پروفیل و آزمون‌های اولیه به‌خصوص آزمون حرارتی اشاره کرد. این آزمون معمولا براساس نوع استاندارد انجام می‌شود. همچنین شرایط ارسال، مقاومت ضربه‌ای پروفیل و شرایط آب و هوایی نیز بسیار مهم است.

تجهیزات اصلی خط تولید پروفیل یو پی وی سی چیست؟

تا اینجای مقاله تمامی مراحل تولید پروفیل upvc را به طور کامل توضیح دادیم. ویتا نوا به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده upvc در این قسمت از مقاله قصد دارد تا تجهیزات اصلی خط تولید را به شما معرفی کند. تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

از جمله دستگاه‌هایی که به‌عنوان تجهیزات اصلی خط تولید پروفیل یو پی وی سی شناخته می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میکسر وتغذیه کننده پودر
 • اکسترودر
 • انواع قالب
 • واحد هیتر، کالیبراسیون و سردک
 • واحد انتقال
 • دستگاه برش
 • جت پرینتر
 • انبار پروفیل
تولید - پروفیل - یو - پی - وی - سی- ویتانوا
تولید - پروفیل - یو - پی - وی - سی- ویتانوا

سوالات متداول تولید پروفیل پی وی سی

 1. میکسر وتغذیه کننده پودر
 2. اکسترودر
 3. انواع قالب
 4. واحد هیتر، کالیبراسیون و سردک
 5. واحد انتقال
 6. دستگاه برش
 7. جت پرینتر
 1. مقاومت بالا در برابر آب و آتش
 2. پوسیدگی و زنگ‌زدگی بسیار کم
 3. قابل بازیافت بودن و دوست‌دار محیط زیست
 4. عدم تغییر رنگ در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید
 5. نظافت آسان
 6. عایق حرارتی
 7. عمر طولانی
 8. عایق صوتی